Zaawansowane systemy przeciwpożarowe w budynkach

Obiektu użyteczności publicznej, oraz wszelkie inne przeznaczone do przebywania ludzi (w tym hotele) podlegają obowiązku zabezpieczenia przeciwpożarowego. Odpowiednia ochrona budynków stosowana musi być ze względu na bezpieczeństwo znajdujących się w środku ludzi. Drugim celem stosowania zabezpieczeń jest ochrona mienia, jak i samego budynku. 

W czym zabezpieczenia przeciwpożarowe pomagają ludziom?

ogień w budynkuWszelkiego rodzaju systemy przeciwpożarowe (tak aktywne jak i bierne) pomagają ludziom i zabezpieczają mienie w chwili zagrożenia. Przede wszystkim ograniczają ogień, odprowadzają dym, naprowadzają ludzi na właściwych wyjść ewakuacyjnych, alarmują zarówno ludzi znajdujących się w budynku jak i służby ratownicze, ograniczają rozprzestrzenianie się ognia itp. Aby system przeciwpożarowy był kompletny i zapewniał jak największe bezpieczeństwo powinien działać w kilku kierunkach. Wzajemna koordynacja poszczególnych elementów systemu powoduje, że ochrona stoi na znacznie wyższym poziomie. Najważniejszą sprawą jest, aby powstały ogień był jak najszybciej ugaszony przez systemy tryskaczowe lub ręcznie za pomocą gaśnic. Aby to mogło się wydarzyć potrzebne jest natychmiastowe zaalarmowanie centrali systemu oraz ludzi. To pozwoli na podjęcie działań gaśniczych. jeżeli te nie są możliwe, lub nie nadążają z szybko rozprzestrzeniającym się ogniem, to kolejnym zabezpieczeniem będzie odgrodzenie ognia powstałego w pomieszczeniu, przed wydostaniem się w inne obszary budynku. To zwykle udaje się osiągnąć stosując drzwi przeciwpożarowe, ściany przeciwpożarowe, bierne środki ochrony przeciwpożarowej jak właściwe izolacje itp.

armatura przeciwpożarowa

Palący się ogień generuje bardzo duże ilości dymu. Dym powstały podczas pożaru jest trujący i równie niebezpieczny dla ludzi co ogień, dlatego kolejną rolą systemów przeciwpożarowych będzie skuteczne odprowadzenie dymu i ulatniających się gazów na zewnątrz. Do tego celu powstały systemy oddymiania, które składają się ogólnie rzecz ujmując z czujników dymu, centrali, okien i klap dymowych, wentylatorów oddymiających, kanałów wentylacyjnych, otworów napowietrzających lub wentylatorów napowietrzających. System ten stworzony został do szybkiego usuwania dymu poza budynek za sprawą działających wentylatorów. Systemy te mogą działać w pełni automatycznie (po wykryciu dymu przez czujniki) lub ręcznie po naciśnięciu przycisku przez obsługę budynku lub służby ratownicze.

Stała kontrola urządzeń i systemów przeciwpożarowych

Obowiązek okresowej kontroli wszystkich urządzeń przeciwpożarowych na szczęście jest ustanowiony przez prawo. Jak każdy system tak i przeciwpożarowy może nie ustrzec się różnych awarii, zawieszeń i innych problemów powodujących niesprawne jego działanie lub całkowite unieruchomienie. Posiadanie tak wadliwych urządzeń jest niebezpieczne, ponieważ daje iluzoryczne przekonanie o zabezpieczeniu, którego de facto nie ma. Można powiedzieć, że stwarza to większe zagrożenie niż w przypadku braku takich urządzeń w budynku. Z tego powodu coroczne kontrole urządzeń pozwalają na ewentualną eliminację wszelkich uszkodzeń i przywrócenie urządzeń przeciwpożarowych do pełnej sprawności.