Wprowadzenie do oświetlenia awaryjnego

Czym jest oświetlenie awaryjne?

Dla europejskiego standardu EN 1838, „oświetlenie awaryjne” jest ogólnym terminem urządzeń zapewniających oświetlenie w przypadku awarii zasilania normalnego oświetlenia „(str. 1). Oświetlenie awaryjne:

  • ewakuacyjne oświetlenie awaryjne,
  • rezerwowe oświetlenie awaryjne.

Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne jest definiowane jako „ta część oświetlenia awaryjnego, która zapewnia bezpieczne wyjście w przypadku awarii normalnego zasilania”.

Rezerwowe oświetlenie awaryjne jest definiowane jako „część oświetlenia awaryjnego, która umożliwia normalną pracę w przypadku awarii zasilania sieciowego”.

Wprowadzenie to ukazuje ponadto ważne rozróżnienie pomiędzy oświetleniem awaryjnym a oświetleniem ewakuacyjnym: podczas gdy te pierwsze są częścią ochrony przeciwpożarowej budynku, to drugie nie (chyba że spełnia te same wymagania dotyczące konstrukcji i instalacji, jak systemy oświetlenia ewakuacyjnego). 

oświetlenie ewakuacyjne awaryjne

Ewakuacyjne oświetlenie awaryjne

Istnieją trzy główne aspekty oświetlenia awaryjnego:

  1. oświetlenie drogi ewakuacyjnej,
  2. oświetlenie terenów otwartych,
  3. oświetlenie stref wysokiego ryzyka.

Oświetlenie trasy ewakuacyjnej jest częścią systemu oświetlenia awaryjnego zapewniającego szybką i bezpieczną ewakuację budynku, oświetlając drogi ewakuacyjne, takie jak korytarze i schody, a także lokalizację urządzeń przeciwpożarowych, np. gaśnice i urządzenia zabezpieczające, takie jak kluczyki awaryjne do wyjścia za drzwi. Jako takie oświetlenie podczas ewakuacji może być postrzegane jako podstawowy wymóg zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego we wszystkich pomieszczeniach niemieszkalnych i miejscach publicznych, niezależnie od ich wykorzystania lub poziomu przebywania osób.

Duże budynki publiczne, takie jak centra handlowe, muzea i hale wystawowe itd., Przyciągają znaczną liczbę odwiedzających, którzy nie zorientują się w układzie pomieszczeń. Może to spowodować panikę, jeśli ewakuacja awaryjna zostanie wyzwolona przez wykrycie alarmu pożarowego. W takich sytuacjach odpowiednie jest oświetlenie na otwartym polu / przeciw paniczne, aby pomóc w identyfikacji dróg ewakuacyjnych i wyjść z nich stosując się do wskazówek.

Oświetlenie stref o wysokim stopniu ryzyka jest szczególnym rodzajem oświetlenia awaryjnego zapewniającego bezpieczeństwo osób zaangażowanych w potencjalnie niebezpieczny proces lub sytuację. Musi być wystarczające, aby umożliwić wdrożenie wymaganych procedur. Ten rodzaj oświetlenia będzie obowiązywał tylko w ograniczonym zakresie pracy.

Powyższe rozróżnienia służą do podkreślenia roli awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz sposobu ich adaptacji i stosowania, w zależności od konkretnego przypadku, w zależności od konkretnego poziomu użytkowania i zajętości danego budynku i / lub obszarów wewnątrz niego.

oświetlenie awaryjne schodów

Oświetlenie awaryjne klatki schodowej

Gdzie potrzebne jest oświetlenie awaryjne?

System ewakuacyjnego oświetlenia awaryjnego powinien obejmować:

  • Każde drzwi wejściowe,
  • drogi ewakuacji,
  • przecięcie korytarzy,
  • poza każdym końcowym wyjściem i na zewnętrznych drogach ewakuacji,
  • awaryjne znaki kierunku ewakuacji,
  • klatki schodowe i schody,
  • zmiany poziomu podłogi,
  • pokoje bez okna i toalety o powierzchni przekraczającej 8 m²,
  • sprzęt gaśniczy,
  • punkty sygnalizacji pożaru,
  • sprzęt, który musiałby zostać zamknięty w sytuacji awaryjnej,
  • windy,
  • tereny w pomieszczeniach o powierzchni ponad 60 m²,
  • nie jest konieczne dostarczanie pojedynczych świateł (opraw) dla każdego elementu powyżej, ale powinien być wystarczająco duży poziom światła, aby umożliwić ich widoczność i użyteczność.

Czy system oświetlenia awaryjnego zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa?

Aby mieć pewność co do właściwego działania zainstalowanego systemu oświetlenia awaryjnego trzeba wykonać pomiary natężenia światła. Oświetlenie awaryjne pomiary to usługa mająca na celu sprawdzenie odpowiedniego naświetlenia ważnych z punktu widzenia ewakuacji ludzi miejsc, które służą do przeprowadzania ewakuacji i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas braku zasilania budynku. Aby możliwe było swobodne opuszczenie budynku najkrótsza drogą, wymagane jest istnienia systemów ewakuacyjnego oświetlenia, wymaganego dla obiektów budowlanych. 

Podstawa prawna stosowania oświetlenia awaryjnego: https://www.arslege.pl/oswietlenie-awaryjne/k218/a23329/