Wielu z nas lubi podróżować, choć często chcielibyśmy ominąć etap formalności i planowania, zwłaszcza, że chyba każdemu choć raz zdarzyła się nieprzyjemna sytuacja, kiedy okazało się, że jeden z obiektów, który chcieliśmy odwiedzić, jest zamknięty, choć mieliśmy inne informacje na jego temat. Dla osoby niepełnosprawnej planowanie podróży to jeszcze większy kłopot, ponieważ musi ona brać pod uwagę to, czy interesujące ją obiekty są dostosowane do jej potrzeb. Bez tego może się okazać, że wycieczka stanie się jedną wielką klapą.
Szczecin to jedno z miejsc atrakcyjnych turystycznie i coraz chętniej odwiedzanych również przez osoby niepełnosprawne. Znaleźć tu można zarówno dostosowane do ich potrzeb apartamenty do wynajęcia, jak też wiele jest obiektów wartych zobaczenia, w których bariery architektoniczne są zlikwidowane przez windy dla niepełnosprawnych i inne rozwiązania.
Jak dotrzeć do Szczecina?
Żeby zwiedzać Szczecin, najpierw trzeba do niego dotrzeć. Najprościej jest zrobić to pociągiem – dojeżdżają tu zarówno koleje regionalne, jak i pociągi dalekobieżne. Na stronie PKP Intercity znajduje się szczegółowy poradnik dla osób niepełnosprawnych, dzięki któremu zaplanowanie podróży pociągiem jest proste i z góry wiadomo, że można liczyć na pomoc kolejarzy.
Gdzie zatrzymać się w Szczecinie?
Z uwagi na to, że stolica zachodnio-pomorskiego jest częstym celem turystów, nie brakuje tu miejsc noclegowych. Wśród nich są także takie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Można szukać przede wszystkim w hotelach, ale jeśli lubimy też wygodę i cenimy sobie prywatność, warto znaleźć odpowiednie apartamenty do wynajęcia. Szczecin rozwija pod tym względem rynek coraz bardziej, a właściciele apartamentów zdają sobie sprawę z tego, że osoby niepełnosprawne również chcą podróżować, więc coraz częściej starają się im to umożliwić poprzez dostosowywanie do ich potrzeb miejsc noclegowych.
Co zobaczyć w Szczecinie?
Szczecin nieprzypadkowo jest częstym celem turystów, ponieważ znajduje się tu wiele interesujących obiektów. Są to zarówno miejsca zabytkowe (jak np. cała starówka i znajdujące się na jej terenie obiekty m.in. Zamek Książąt Pomorskich), jak i młodsze atrakcje. W coraz większej ilości obiektów popularnych wśród turystów pojawiają się wszelkie udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności – windy dla niepełnosprawnych, odpowiednio przystosowane toalety itp. Dzięki temu Szczecin jest nie tylko atrakcyjnym celem turystycznym, ale także miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych.