Jak przystosować hotel dla osób niepełnosprawnych?

To, że osoby niepełnosprawne podróżują, nie jest wyjątkiem, a regułą. Nic więc dziwnego, że na rynku powstaje coraz więcej hoteli czy pensjonatów, które kierują swoją ofertę do niepełnosprawnych. Jakie udogodnienia muszą znaleźć się w budynku, by móc określić hotel przyjaznym miejscem dla osób niepełnosprawnych? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Oczywiście, istnieją szczegółowe przepisy, które pokazują, jak przystosować hotel do osób niepełnosprawnych. W dzisiejszym wpisie pokrótce opiszemy najważniejsze z naszego punktu widzenia kwestie.

Przed wejściem – podjazdy, podnośniki i automatyczne drzwi

Zarówno wejście do hotelu – jak i przejście do recepcji – powinno być przystosowane do osób poruszających się na wózku. Co to oznacza? Jeśli wejście do Twojego hotelu oznacza pokonanie kilku stopni, pamiętaj, by oprócz schodów znalazł się podjazd. W tym wypadku musisz mieć zagospodarowaną odpowiednią ilość miejsca. Jeśli metraż lub inne warunki Ci na to nie pozwalają, zainwestuj w podnośniki dla niepełnosprawnychhttps://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/podnosniki-dla-niepelnosprawnych.

Weź również pod uwagę osoby, które nie poruszają się na wózku, ale mają problem z chodzeniem. W ich przypadku pokonanie schodów ułatwią im barierki lub poręcze wzdłuż schodów.

Kolejną istotną rzeczą są drzwi. Jeśli w Twoim hotelu otwierają się one automatycznie, koniecznie zadbaj o to, by czas ich otwarcia był na tyle długi, by umożliwił przejechanie lub przejście osobom niepełnosprawnym.

Recepcja

Wielu hotelarzy zapomina o tym, by dostosować recepcję do osoby niepełnosprawnej. A przecież jest to serce hotelu i miejsce, które każdy gość odwiedza po wejściu do budynku. Dlatego też zadbaj o to, by lada recepcyjna była dostosowana do osób na wózkach inwalidzkich. W tym celu musisz stworzyć przynajmniej jedno stanowisko, które będzie miało obniżony blat i będzie nieco cofnięte.

Jeśli w recepcji goście otrzymują informacje na kartkach, jak dotrzeć do pokoju lub z jakich usług mogą skorzystać, zadbaj o to, by były też ulotki napisane w języku Braille’a. Ciekawą opcją są też plastyczne mapy hotelu.

Oczywiście, standardem w hotelach są windy dla niepełnosprawnych, które ułatwiają im poruszanie się między piętrami.

Pokoje dla niepełnosprawnych

Każdy hotel, który przystosowany jest do niepełnosprawnych, powinien mieć pokoje całkowicie dedykowane dla takich osób. W szczególności ważna jest łazienka – ważny jest nie tylko jej wygląd, ale też to, by miała sporą przestrzeń i by były w niej zamontowane odpowiednie urządzenia na konkretnej wysokości. Oprócz nich w łazience powinny znaleźć się poręcze, a w przypadku prysznica należy pamiętać o tym, by próg prysznica nie był za wysoki.